ABH A240HD-83 HingeKing Concealed Continuous Geared Hinge 83" – Full Mortise, Fire Rated
Price:
96.19
Place your order by 2:00 PM EST for same day shipping for all items in stock
Hager RCBB1542 4x4 Ball Bearing Hinge US32D Satin Stainless 5/8" RC
ABH A110HD-83 HingeKing Concealed Continuous Geared Hinge 83" Full Mortise
https://doorwaysplus.com/web/image/product.template/3071/image_1920?unique=8063fdc
(0 review)
ABH Continuous Full Mortise Hinge, A240HD-83"
Lead Time: 3-4 Days
96.19
Not Available For Sale
  • Brand
  • General - US Finishes
  • Hinge Type
  • Hinge Type
  • Continuous Hinge Height
  • Continuous Hinge Grade
This combination does not exist.
Share :
ABH A240HD-83 HingeKing Concealed Continuous Geared Hinge
Key Features & Benefits
  • Heavy-Duty Support: Capable of handling doors up to 48" wide and weighing up to 450 lbs, making it suitable for high-traffic entrances.
  • Field-Trimmable: The standard 83" length can be cut down to 79" in the field without compromising bearings or mounting integrity.
FeatureSpecification
Mounting TypeFull Mortise / Concealed
Door Inset3/32"
Max Door Weight450 lbs
Max Door Width48"